Charakteristika školy

Napsal(a)

PJZŠ v Praze 4 je kvalitně fungující moderní školou, která má dobrou pověst mezi veřejností nejen na Praze 4, ale i v jiných částech Prahy. Svědčí o tom stálý zájem dětí i rodičů – k zápisu do 1.tříd se již několik let hlásí kolem 140 dětí.

Ve škole se vyučuje podle školního vzdělávacího programu „Jazyky, cesta k porozumění“. Školní vzdělávací program preferuje výuku cizích jazyků, přípravu žáků ke studiu na střední škole a práci s nadanými žáky. Současná vysoká úroveň jazykové výuky je zajišťována kvalitními plně kvalifikovanými učiteli, využitím disponibilních hodin ve školním vzdělávacím programu pro posílení výuky jazyků a nadstandardním učebním plánem, který je se souhlasem rodičů financován z jejich prostředků. Zvláštním fenoménem je systém kurzů pro přípravu na složení mezinárodních zkoušek v anglickém jazyce Starters, Movers, KET, PET, FCE a CAE.

Stávající systém jazykové výuky

  • 2 hodiny anglického jazyka od 1. třídy
  • 4 hodiny anglického jazyka od 3. třídy
  • 1 hodina konverzace s rodilým mluvčím od 5. třídy
  • Výběr druhého cizího jazyka – německý jazyk, francouzský jazyk, španělský jazyk
  • Výuka druhého cizího jazyka od 4. třídy
  • Od 2. ročníku přípravné kurzy na složení mezinárodních zkoušek Starters, Movers, KET, PET, FCE, CAE
  • třídy se na všechny hodiny jazyků dělí na jazykové skupiny

Mezinárodní spolupráce

Zapojení školy do mezinárodních projektů, spolupráce se školami v zahraničí, pořádání zahraničních vzdělávacích i poznávacích zájezdů a obdobné aktivity se stávají stále důležitější součástí práce školy, zejména vzhledem k jejímu zaměření na výuku cizích jazyků. Děti tak lépe poznávají život v jiných zemích, jejich kulturu a historii, a tím se učí toleranci k jiným kulturám. To účinně pomáhá v boji proti takovým negativním jevům, jako je nacionalismus a rasismus. Kromě toho mají žáci možnost vyzkoušet si své jazykové znalosti v praxi, a to je nesporně silnou motivací pro další studium.

Škola se pravidelně účastní mezinárodních projektů financovaných EU. V roce 2022 jsme získali akreditaci Erasmus +, díky které máme zjednodušený přístup k finanční prostředkům na vzdělávání učitelů v zahraničí a realizujeme skupinové mobility našich žáků do zahraničí. Spolupracujeme s partnerskou školou ve Velké Británii a ve Francii. Pravidelně pořádáme pro starší i mladší žáky zájezdy do Anglie, Francie a Německa.

Výchovně vzdělávací oblast

Ve škole se dlouhodobě uplatňují prvky moderní pedagogiky orientované na žáka. Učitelé využívají metod programů „Začít spolu“ (Step by Step), „Kritické myšlení“ (Reading and Writing for Critical Thinking) a Tvořivá škola. Již několik let je do výuky systematicky zařazováno projektové vyučování, ať již v jednotlivých předmětech, či jako projekty pro celou školu.

Škola umožňuje žákům i učitelům velmi dobrý přístup k informačním technologiím. Od 1. 9. 2022 vyučujeme podle upraveného školního vzdělávacího programu, ve kterém vzděláváme žáky v digitálních kompetencích. Informatika vyučována od 4. ročníku.

Žáci se učí nejen ve škole, ale i mimo ni. Třídy vyjíždějí pravidelně na školy v přírodě, lyžařské kurzy, v devátém ročníku na vodácký kurz. Účastní se řady exkurzí, navštěvují divadla, koncerty, knihovnu a další kulturní a vzdělávací instituce. V 6. ročníku probíhá pravidelně kurz environmentální výchovy, v 9. ročníku žáci absolvují dvoudenní seminář o holocaustu v Terezíně.

Dobré vzdělávací výsledky školy jsou patrné jednak z vynikajícího umístění žáků školy v celostátních testech Scio a ve vědomostních a jazykových soutěžích. Naši žáci po skončení 9. ročníku odcházejí nejen na gymnázia, ale i na střední odborné školy.

Spolupráce s rodiči

Neformální vztahy mezi rodinou a školou přinášejí obohacení učitelům, rodičům i dětem. Učení dětí nemůže probíhat odděleně od jejich osobního života doma i ve škole. Proto usilujeme o vytvoření takového prostředí, aby mezi rodiči a školou mohly vznikat otevřené partnerské vztahy. Rodiče musí být dobře informováni o dění ve škole a musí mít možnost podílet se na školním životě. Ve škole proto existuje spolek Triangl, z.s., který sdružuje převážně rodiče žáků školy. Spolek se podílí na řadě aktivit, které se týkají chodu školy, zastupuje rodiče při jednáních se zástupci obce, veřejností apod. Hlavními akcemi, které Triangl každoročně pořádá, je školní ples se slavnostním stužkováním žáků 9. ročníků a Čarodějnice.

O dění ve škole informujeme rodiče zejména prostřednictvím webových stránek, informačních mailů a aplikace Bakaláři. Školní časopis Jazyk vychází 2x ročně v elektronické podobě. 

Klima školy

Pro vytváření pozitivního klimatu školy je třeba kromě kvalitního výchovně vzdělávacího procesu a demokratických a otevřených vztahů mezi učiteli, žáky a rodiči také utvářet a prohlubovat školní tradice. V žácích, rodičích i učitelích se tak vytváří pocit sounáležitosti se školou, hrdosti na příslušnost k ní a na její výsledky. Vytváření tradic školy přispívá podstatnou měrou k vytváření pozitivní školní atmosféry a tím k úspěšnému fungování školy.

Nedílnou součástí školních tradic jsou celoškolní akce, jako je projektové dny, adventní slavnosti, školní ples, čarodejnice, školní akademie, florbalový turnaj, slavnostní předávání absolventských listů žákům 9. ročníků a další aktivity.

Škola se zapojuje do řady humanitárních aktivit. Považujeme za velmi důležité, aby naši žáci věděli, že ne všichni lidé se mají tak dobře, jako oni. 

Volnočasové aktivity žáků

Nedílnou součástí práce školy je široká nabídka volnočasových aktivit. Škola má prostorové i personální možnosti pro širokou nabídku kroužků. Činnost zájmových kroužků dává dobrou příležitost k navazování neformálních vztahů mezi učiteli a žáky, umožňuje žákům trávit smysluplně jejich volný čas na bezpečné půdě školy, rozvíjí jejich talent a tvořivost.

 

Naposledy změněno středa, 04 říjen 2023 19:54

První jazyková základní škola v Praze 4, Horáčkova 1100

Školní časopis
JAZYK


číslo 77
červen 2023