pondělí, 02 prosinec 2019 09:31

"Jazyky napříč Evropou"

Napsal(a)

V tomto článku se dočtete o výjezdu paní učitelky Petry Vágnerové, v rámci projektu "Jazyky napříč Evropou", který je financován z programu Erasmus +.

Tento podzim jsem díky programu Erasmus + měla možnost strávit 2 týdny v malé španělské škole C.I.E.P.Virgen de las Angustias ve vesničce Villaseca de la Sagra v provincii Toledo. Mým úkolem bylo stínování (job – shadowing), tedy pozorovat výuku v různých třídách, zaměřit se na to, jak v této škole pracují s nadanými žáky a s žáky s různými poruchami učení nebo chování a shromáždit informace pro naši srovnávací studii.

Nicméně přínos z těchto dvou týdnů pro mne byl mnohem větší. Strávit 2 týdny ve španělské škole se mi podařilo poprvé, takže mě zajímalo úplně vše – jaká je organizační struktura školy, jak to funguje ve třídách, jak španělští kolegové s dětmi pracují, jak se ve Španělsku známkuje, jaká je ve škole atmosféra, co všechno španělské děti umí, jak se vyučují cizí jazyky…

Španělští kolegové mě přijali skvěle, měla jsem možnost podívat se na všechny učitele a všechny předměty, včetně hodin se speciální pedagožkou a náboženství. Po pár dnech jsem cítila, že i moje španělština se opět ještě o malinko zlepšila, že se vyjadřuji plynuleji, košatěji a jsem schopná reagovat na různé vtipy.

        Čím bychom se podle mého názoru měli od španělských kolegů inspirovat?

  • dbát na atmosféru ve škole, na vzájemné vztahy s kolegy i s dětmi – všichni k sobě byli vlídní, vřelí, příjemní, měla jsem pocit, že všechno plyne bez konfliktů a vzájemně si všichni vycházejí vstříc, celkově hodně pozitivní a bezpečné prostředí
  •  práce speciální pedagožky – na 170 žáků pracuje jedna speciální pedagožka na plný úvazek – je čas na všechny žáky, co pomoc potřebují
  •  výrazně vyšší platy učitelů
     
    Co se španělským učitelům a žákům líbilo na našem systému?
  • půlené hodiny jazyků (ve Španělsku se učí angličtinu celá třída najednou)
  •  přestávky mezi hodinami a přizpůsobení počtu hodin věku (španělské děti se učí všichni od 9:00 do 14.00 s jedinou pauzou od 12.00 do 12:30, po pauze už jsou malé děti hodně unavené a přestávky mezi jednotlivými hodinami jim přišli skvělé)
  • školní akce – hory, školy v přírodě atd. 


Díky otevřenosti a vstřícnosti lidí, s kterými jsem se během pobytu setkala, jsem načerpala zkušenosti, inspiraci, jazykové znalosti a také se nám podařilo začít spolupráci se školou, která doufám bude do budoucna pokračovat.

A hlavně opět se mi potvrdilo, že jsem si jazyk a kulturu, kterou se snažím předávat dětem, vybrala správně. Cítím se ve Španělsku vždy dobře a přijedu hodně pozitivně naladěnásmile.

Naposledy změněno pondělí, 02 prosinec 2019 09:39

První jazyková základní škola v Praze 4, Horáčkova 1100

Školní časopis
JAZYK


číslo 75
červen 2022