středa, 18 leden 2023 09:21

Terezín

Žáci 9. ročníku se 12. 1. 2023 zúčastnili exkurze do Terezína.

Terezín je na první pohled krásné, zachovalé místo, ale je to také památník místa utrpení mnoha lidí, především Židů.

Terezín byl postaven za vlády Josefa II. na konci 18. století, který tuto pevnost pojmenoval po své matce Marii Terezii. Z Terezína bylo hodně nevinných lidí posíláno do koncentračních táborů, kde je čekala jistá smrt.

Dnes se v pevnosti pořádají exkurze, aby veřejnost zjistila, jaké utrpení zažívali vězni v místech dnešního památníku.

Pro žáky byl připravený pestrý program: přednáška o pronásledování a zatýkaní Židů na začátku 2. světové války, o jejich posílání do jiných, mnohem horších táborů, prohlídka města Terezín, prohlídka Muzea ghetta, židovského hřbitova, modlitebny, krematoria, provázená příběhy, které se zde opravdu staly. Po polední pauze se žáci podívali do Malé pevnosti (bývalé věznice pražského gestapa), kde lidé žili v hrozných podmínkách.

Z pohledu žáka byla tato exkurze opravdu důležitá pro pochopení historie naší země a odnesli jsme si spoustu nezapomenutelných poznatků a příběhů.

Magda Skálová

Naposledy změněno středa, 18 leden 2023 09:38