pátek, 16 říjen 2020 17:35

První týden - první víkend

Vážení rodiče, milí žáci,

i když jsme si to letos na jaře asi vůbec nepřipouštěli, opět nastala doba, kdy se učitelé se svými žáky (a žáci se svými učiteli) mohou vídat jenom prostřednictvím kamer a obrazovek počítačů, tabletů a chytrých telefonů – ano, teď nastávají okamžiky, kdy jsme rádi, že je děti mají - tedy, ty chytré telefony samozřejmě - a používají je...

Skončil první pracovní týden, který byl nabitý informacemi, zprávami a sděleními různé délky, závažnosti i obsahu; hodně z nich nemělo co do aktuálnosti dlouhého trvání, zatímco jiným novinkám to trvalo opravdu dlouho, než se dostaly na místo určení. A mnohé z nich byly ty nejdůležitější.

Téměř všichni žáci i učitelé se již zapojili do distanční výuky a, pokud jim to technika dovolila, také do on-line hodin, které jsou její součástí. O zapojení rodičů do distanční výuky by mohl být samostatný a dlouhý článek - bez vás by to hlavně ti mladší žáci mnohdy „nedali“. Ale i ti starší budou rádi za vaši podporu, když se zrovna nedaří, a ocenění, když se to pak povede, i když to třeba neradi dávají najevo (no mami, prosim tě...).

Pro mne bylo uplynulých pět dnů také o něco náročnějších, než za běžného školního provozu. Omlouvám se všem, kteří mi napsali e-mail, na nějž jsem případně ještě nestihl odpovědět - učiním tak v době nejbližší. Zároveň chci požádat vás, rodiče, pokud budete ode mne potřebovat cokoliv, co jsem schopen vám splnit, abyste určitě poslali e-mail a nevyužívali Teams. Ty jsou v prvé řadě nástrojem pro žáky a učitele. Dostanu-li chatovou zprávu nebo ozve-li se (video)hovor z žákovského účtu, předpokládám, že na druhé straně něco potřebuje žák.

Pro žáky naopak platí - chcete-li mi napsat zprávu, využijte k tomu hlavně chat v Teams. Sami si rozhodněte, zda zprávu pošlete přes veřejný chat (Příspěvky), nebo k tomu využijete soukromý chat.

Ne všechno se v těch uplynulých dnech povedlo na jedničku. Někdy za to mohla nepřející technika, mnohdy ale byly na vině nedočkavé a nenechavé žákovské ruce na klávesnicích, myších a tabletech, které vytrvale zkoušely, co udělá to které tlačítko a ikonka. A také vím, že v některých třídách to byl spíš pokus o to, co učitel vydrží. Proto vám, žákům, chci připomenout to, co už jste ode mne a asi i od dalších učitelů určitě slyšeli:

1) Do on-line schůzky se NIKDY nepřipojujte jako první, i když se vám objeví upozornění na obrazovce. Neklikejte na upozornění, jenom si otevřete ten správný Team, ve kterém budete mít hodinu, a POČKEJTE, až schůzku zahájí učitel. Aby se nestalo, že vaši spolužáci uvidí několik zahájených schůzek a nebudou vědět, do které se mají připojit.
2) Během schůzky máte opravdu zakázáno jakkoliv zasahovat do nastavení mikrofonů ostatních účastníků, nahrávat schůzku a vstupovat do sdílených prostředků (například Whiteboard). Případného narušitele po ukončení schůzky opravdu mohu najít.
3) Bez vyzvání učitele také není dovoleno během schůzky chatovat - je to stejné, jako byste si povídali při hodině, také to ruší – učitele i ostatní žáky. Nezapomínejte ani na to, že vaše chatové zprávy při schůzkách i na stránce Příspěvky jsou vaší vizitkou a všichni je vidí, tedy kromě ostatních žáků i učitelé a hlavně všichni rodiče, kteří se přihlásí do Teams třeba při třídní schůzce. Pokud budete psát množství zpráv, které jsou nesmyslné nebo obsahují jenom obrázky, může se stát, že o možnost chatování přijdete. A to si myslím, že by zvláště teď byla asi škoda.

Na závěr bych všem chtěl popřát mnoho sil do dalšího týdne, mnoho úspěšných okamžiků a také trpělivost ve chvílích, kdy to zrovna nejde tak, jak bychom si představovali.

Přeji všem hezký víkend, dávejte na sebe pozor a nezapomeňte také chvilku odpočívat a hrát si - návod najdete na dalším pejskovském obrázku (ano, pokračujeme :-)))

Dan Martin Gerych

Naposledy změněno pátek, 16 říjen 2020 19:21